2008 IATCCC Boys Cross Country All-State

 

5A

3A-4A

1A-2A

Co-Runners of the Year

Runner of the Year

Runner of the Year

Drew

Shields

Fishers

 Dylan

Sorensen

 Zionsville

 Cameron

Balser

 Oak Hill

Futsum

Zeinasellassie

North Central

 

 

 

 

 

 

First Team

First Team

First Team

Drew

Shields

Fishers

 Dylan

Sorensen

 Zionsville

 Cameron

Balser

 Oak Hill

Futsum

Zeinasellassie

North Central

 Tyler

Byrne

 North Harrison

 Michael

Callison

 North Daviess

James

Martin

FW Carroll

 Kyle

Smiley

 New Prairie

 Oliver

Book

 Providence

Blake

Dircksen

Noblesville

 Nathan

Hendershot

 Pendleton Heights

 Derek

Stinefield

 Wapanahani

Scott

Lasiter

Franklin Central

 Zach

Tranter

 Franklin Community

 Alex

Stoltie

 Garrett

Alex

Shields

Fishers

 Corey

Scott

 Western

 Josh

Genet

 Northeast Dubois

Matthew

Miller

LaPorte

 Andrew

Albert

 Northridge

 Drew

Gambill

 Shakamak

Second Team

Second Team

Second Team

Robby

Stewart

McCutcheon

 Julian

Jimenez-Corredor

 West Lafayette

 Billy

Wink

 Clarksville

Robert

Kleber

FW Carroll

 Alejandro

Arroyo

 Culver Academies

 David

Gladys

 Hanover Central

J.D.

Smith

Carmel

 Mitch

Keyser

 Northridge

 Alex

Fenn

 Tell City

John

Mascari

Terre Haute North

 Trevor

Moore

 Northridge

 Clay

Meyer

 Switzerland County

Michael

Jordan

Pike

 Javier

Vazquez

 Frankfort

 Michael

Fauser

 Boone Grove

David

Osborn

Chesterton

 Zeth

Baker

 Dekalb

 Hunter

Motz

 North Posey

Dan

Kinn

Carmel

 Connor

Martin

 Westfield

 Jacob

Carden

 Kouts

Third Team

Third Team

Third Team

Al

Escalera

McCutcheon

 Michael

Mead

 Mt. Vernon (Fortville)

 Eric

Scheiber

 Perry Central

Jason

Crist

Franklin Central

 Daniel

Zelaya

 Concord

 Nick

Hurst

 Forest Park

Andrew

Buzzelli

Bloomington North

 Connor

Strain

 Northview

 Zach

Burns

 Cambridge City

Ross

Ochs

Huntington North

 Brenden

Chwalek

 Silver Creek

 Kyle

Marks

 Park Tudor

Scott

Vicenzi

Brownsburg

 Tucker

Settle

 Columbus East

 Austin

Vanbastelaer

 Centerville

Connor

Geshay

North Central

 Dustin

Neff

 Westfield

 Tate

Schienbein

 Union County

Joe

Holahan

Bloomington South

 James

Ricker

 Cathedral

 Ian

O'Boyle

 Hammond Noll

Honorable Mention

Honorable Mention

Honorable Mention

Tom

Ohlman

Carmel

 Ryan

Foster

 North Harrison

 Michael

Ernst

 Perry Central

Austin

Kilmer

FW Carroll

 Zane

Cooperider

 West Lafayette

 Jake

Schwartz

 Perry Central

Jared

Wethington

McCutcheon

 Gregor

Siegmund

 West Lafayette

 Ian

Bashor

 Perry Central

Justin

Hodge

Floyd Central

 Taylor

Bontrager

 Northridge

 Ethan

Jacob

 North Central

Chris

Walden

Carmel

 Austin

Cline

 Frankfort

 Mark

Crossman

 Crothersville

Dan

Porter

Carmel

 Marshall

Hawn

 Northridge

 Jeffery

Johnson

 Austin

Joe

Talhelm

Franklin Central

 Benjamin

Clark

 Concord

 Luke

Holt

 Cascade

Josh

Millaris

Fishers

 Joseph

Landeros

 West Noble

 David

Burger

 Mitchell

Brandon

Query

Terre Haute North

 Luke

Momper

 FW Bishop Dwenger

 Kevin

Eash

 Prairie Heights

Bahlebi

Zeinasellassie

North Central

 Curtis

Kent

 Angola

 Chandler

Sonafrank

 Southwood

Josh

Graham

Huntington North

 Calvin

Cook

 Plymouth

 Kory

Kennedy

 Northwestern

Collin

Ginebaugh

Noblesville

 D.J.

Taylor

 Highland

 Noah

Droddy

 International

Zach

Jenkins

Franklin Central

 Jose

Mejia

 Wawasee

 Brandon

Thread

 Signature School

Nicholas

Card

FW Carroll

 Nolan

Fife

 Seymour

 Jacob

Miller

 Oak Hill

Bradley

Hess

FW Carroll

 Martin

Buss

 Yorktown

 Kyle

Lachmund

 North White

Ross

Russell

McCutcheon

 Andrew

Eckrich

 FW Bishop Dwenger

 Josh

Thomas

 Forest Park

Austin

Roberts

Huntington North

 Russell

Bunn

 East Central

 Jon

Brady

 Oak Hill

Justin

Chen

Bloomington South

 Gavin

Hisner

 Bellmont

 

 

 

Kevin

Costalunga

Valparaiso

 Evan

Boucher

 Bellmont

 

 

 

Lucas

Roscoe

Elkhart Central

 Cody

Stein

 Heritage Hills

 

 

 

Jace

Lowry

Martinsville

 Michael

Bradley

 SB St. Josephs

 

 

 

Chris

Surfus

Avon

 Jason

Hoard

 Brebeuf Jesuit

 

 

 

Brian

Witt

Crown Point

 Brian

Willoughby

 Concord

 

 

 

Philip

Strader

Michigan City

 Allan

Appiah

 Highland

 

 

 

Ahmad

Aljobeh

Valparaiso

 

 

 

 

 

 

Logan

Rosenberg

Carmel

 

 

 

 

 

 

Traishaun

Johnson

Ben Davis

 

 

 

 

 

 

Lance

Nelson

Southport

 

 

 

 

 

 

Caleb

Pack

Warren Central