2009 IATCCC Boys Cross Country All-State

 

5A

3A-4A

1A-2A

Co-Runners of the Year

Runner of the Year

Runner of the Year

Futsum

Zeinasellassie

North Central

 Tyler

Byrne

North Harrison

 Josh

Genet

Northeast Dubois

First Team

First Team

First Team

Futsum

Zeinasellassie

North Central

 Tyler

Byrne

North Harrison

 Josh

Genet

Northeast Dubois

Chris

Walden

Carmel

 Alejandro

Arroyo

Culver Academies

 Jake

Carden

Kouts

Scott

Vicenzi

Brownsburg

 Nathan

Hendershot

Pendleton Heights

 Cameron

Balser

Oak Hill

David

Osborn

Chesterton

 Ryan

Foster

North Harrison

 Kent

Garrett

Guerin Catholic

Tom

Ohlman

Carmel

 Nolan

Fife

Seymour

 Drew

Gambill

Shakamak

Andrew

Diehn

Columbus North

 Daniel

Zelaya

Concord

 Tate

Schienbein

Union County

James

Martin

Carroll

 William

O’Herren

Cathedral

 Matthew

Perkins

Prairie Heights

Second Team

Second Team

Second Team

Connor

Geshay

North Central

 Michael

Bradley

SB St. Joseph

 Eric

Scheiber

Perry Central

Jace

Lowry

Martinsville

 Julian

Jimenez-Corridor

West Lafayette

 Jamie

Dority

Clinton Prairie

Bradley

Hess

Carroll

 Johnnie

Guy

North Harrison

 Nicholas

Lagemann

Prairie Heights

Jason

Crist

Franklin Central

 Kyle

Overway

Logansport

 Hunter

Williams

Borden

Evan

Scruton

Columbus North

 Trevor

Moore

Northridge

 Keigan

Culler

Fremont

Josh

Graham

Huntington North

 Zane

Cooperider

West Lafayette

 Austin

Vanbastelaer

Centerville

John

Mascari

Terre Haute North

 Jason

Hoard

Brebeuf Jesuit

 Connoer

Sorrells

Barr Reeve

Third Team

Third Team

Third Team

Christopher

Kelsey

Columbus North

 Allan

Appiah

Highland

 Ian

Bashor

Perry Central

Corbin

Brooks

Columbus North

 Trace

Ostergren

Culver Academies

 Jake

Schwartz

Perry Central

Gabe

Ocasio

Columbus North

 Brian

Willoughby

Concord

 Noah

Lutz

Evansville Mater Dei

Filimon

Adhanom

North Central

 Jonathan

Reynolds

North Harrison

 Caleb

Augustus

Northfield

Ross

Ochs

Huntington North

 Douglas

Taylor

Anderson Highland

 Chandler

Sonafrank

Southwood

Connor

Martin

Westfield

 Blake

Lawson

New Prairie

 David

Gladys

Hanover Central

Traishaun

Johnson

Ben Davis

 Anthony

Rice

Greenwood

 Mike

Fauser

Boone Grove

Honorable Mention

Honorable Mention

Honorable Mention

Joe

Ebling

Hamilton Southeastern

 Luke

Momper

Bishop Dwenger

 Neal

Schwartz

Perry Central

Andrew

Beiringer

Columbus North

 Curtis

Kent

Angola

 Trent

Nagel

Rensselaer Central

Kodi

Mullins

Homestead

 Hunter

Mills

Pendleton Heights

 Wes

Delks

Rossville

Samuel

Berger

Zionsville

 Andrew

Eckrich

Bishop Dwenger

 Blake

Mills

Carroll

Mitch

Hubner

LaPorte

 Joey

Zielinski

SB St. Joseph

 Josh

Thomas

Forest Park

Ryan

Ferguson

Noblesville

 Connor

Method

SB St. Joseph

 Kyle

Baker

Westview

Sam

Roudebush

Noblesville

 Andrew

Witkowski

Concord

 Brian

Menzie

Whitko

Dylan

Harrison

Merrillville

 Todd

Dion

Concord

 Andrew

Michaud

Scecina

Morgan

Welsh

McCutcheon

 Andy

Brennan

Bishop Dwenger

 Ryan

Horner

Eastern

Andrew

Morris

Chesterton

 Andrew

Cartwright

West Lafayette

 Nathan

Westfall

Vincennes Rivet

Shane

Kenney

Chesterton

 Tristan

Selby

Boonville

 Corey

McFarland

Switzerland County

Dan

Porter

Carmel

 James

Ricker

Cathedral

 Tyler

Schickel

Evansville Mater Dei

Ryan

Cutter

Chesterton

 Will

Sievern

Evansville Memorial

 Levi

Allen

Northfield

Logan

Barrett

Bedford North Lawrence

 Jake

Baranowski

Highland

 Hunter

Motz

North Posey

David

Snyder

Zionsville

 Evan

Boucher

Bellmont

 Ryan

Bice

Pioneer

Jon

Rogers

Chesterton

 Jacob

Bingham

Maconaquah

 

 

 

Collin

Ginebaugh

Noblesville

 Ryan

Atkinson

Franklin Community

 

 

 

Austin

Roberts

Huntington North

 Austin

Young

Western

 

 

 

Justin

Chen

Bloomington South

 Kris

Sandlin

Scottsburg

 

 

 

Milton

Brinza

Terre Haute North

 Hayden

Markel

Batesville

 

 

 

Graham

Bixler

Zionsville

 

 

 

 

 

 

Brian

DePasse

Terre Haute North

 

 

 

 

 

 

Tyler

Wynn

Goshen

 

 

 

 

 

 

Julian

Toumey

North Central

 

 

 

 

 

 

Chris

Shellenberger

Crown Point

 

 

 

 

 

 

Joshua

Roche

Lawrence North