2006 IATCCC Boys Track Coach of the Year Nominees

 

Class A (Small under 417)

 

Class AA (Medium 417-838)

Class AAA (Large over 838)

Toby Cheatham

Borden

Mike Schimpf

Greencastle

Larry Williams

Bloomington South

Phil Arnold

Indian Creek

Dan Kinghorn

Bishop Chatard

Dennis McNulty

Warren Central

Vic Betz

Northeast Dubois

Rick Torres

Andrean

Bob Byrer

Terre Haute North

Gregg Osborn

Cantebury

Rob Abraham

Brown County

Bob Shank

FW Northrop

Mike Miller

Carroll

Chuck Snyder

Union County

Terry Lakes

Marion

Doug Hanlon

Southwood

Karl Hinson

Forest Park

Joe Golden

Hamilton Southeastern

Todd Howell

Wapahani

Zach Dock

Garrett

Mike Davidson

Ben Davis

 

 

Mike McCarthy

SB St. Joseph

Brett Polizotto

Valparaiso

 

 

 

 

Nathan Fishel

Southport

 

 

2006 IATCCC Girls Track Coach of the Year Nominees

 

Class A (Small under 417)

 

Class AA (Medium 417-838)

Class AAA (Large over 838)

Michael Owens

Clay City

Mike Chastain

Culver Academy

John Livingston

Bloomington South

Dave McDonald

Attica

Brad Peterson

Concordia

Cory Watt

Elkhart Central

Tim Neal

White River Valley

Kylene Lambert

Rensselaer Central

Jeff Martin

Terre Haute South

Peggy Arquette

Culver Community

Dan Kinghorn

Bishop Chatard

Matt Miller

FW Northrop

Gregg Osborn

Cantebury

Lane Custer

West Lafayette

Steve Kearney

Chesterton

Rhonda Walker

Hebron

Rob Abraham

Brown County

Don Zelaya

Ben Davis

Ryan Ritz

Park Tudor

Cevin Collins

South Spencer

Hope Robinson

Warren Central

Jeff Glascock

Eastern Hancock

 

 

Julie Alano

Hamilton Southeastern

 

2006 Girls Cross Country Coach of the Year Nominees

 

Class A (< 416)

Class AA (417 - 838)

Class AAA (> 839)

 

 

 

Mike Miller Carroll (Flora)

Glenn Arndt Bishop Chatard

Jennifer Hollars Bloomington North

 

Cindy Elzemeyer Union County

Kevin Shipp Jasper

 

Alan Hopewell Gibson Southern

Zach Raber Carroll

 

Randy Graham Pike Central

Rowland Perez Dekalb

 

Brad Peterson Concordia

Scott Lidskin Westfield

 

Dana Neer Western

Wes Dodson Center Grove

 

Steve Lewark West Lafayette

Chuck Koeppen Carmel

 

Mike Chastain Culver Academy

Karen DeVries Valparaiso

 

 

Denise Fitzgerald Lake Central

 

2006 Boys Cross Country Coach of the Year Nominees

 

Class A (< 416)

Class AA (417 - 838)

Class AAA (> 839)

 

 

 

None

Rick Torres Andrean

Charlie Warthan Bloomington North

 

Steve Lewark West Lafayette

Joe Coffman Evansville Central

 

Brian Shepherd West Noble

Josh Fletcher Northridge

 

Paige Brunner Oak Hill

Curtis Hines Huntington North

 

Al Eckert Silver Creek

Eric Kellison Franklin Central

 

Chris Hollinden Tell City

Chuck Koeppen Carmel

 

 

Joe Brooks Warren Central

 

 

Gary Weesner McCutcheon

 

 

Tim Ray Chesterton